Bulvárlapokból és a tévéből tájékozódnak a középiskolások
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
|
A lányok kevesebbet interneteznek
A felmérésből kiderül, a felvételizni szándékozó középiskolások a tévéből szerzik a legnagyobb valószínűséggel az általános információkat a közéletről. Ezzel persze a felnőtt társadalom is így van. Ugyanakkor a középiskolás korosztály általános tájékozódásában az internetnek is viszonylag nagy szerepe van, a megkérdezettek 30 százaléka jelölte meg ezt az infomációforrást. A kérdőíven szereplő 4 médiatípusból (televízió, újság, internet, rádió ) egyet sem jelölt meg a kérdőívkitöltők 1 százaléka, 43 százalékuk csak egyet jelölt, 34 százalékuk kettőt, 16 százalékuk hármat, 6 százalékuk pedig mind a négyet.
A lányok általános tájékozódásában lényegesen nagyobb szerepet játszik a hagyományos média, mint a fiúkéban, akinél viszont az internet jelentősége a nagyobb.
A bulvárlapok a legnépszerűbbek
Az internet említési gyakorisága egyébként a 11. évfolyamosoknál 27 százalékról 31 százalékra ugrik, az újságoké pedig 41 százalékról 47 százalékra. A tévék említési gyakoriságában viszont nincs különbség az évfolyamok között. Mindez az jelenti, hogy 11. évfolyamtól kezdve egyre több diák tájékozódik sokoldalúbban.
Milyen médiumokból szerzed a legtöbb általános információt a közéletről? Forrás: fisz.hu |
A középiskolás diákok körében a bulvárlapok - illetve ha vidékiek a megyei napilap - a legnépszerűbbek. Országos terjesztésű politikai napilapokat mindössze a felvételizni szándékozó 23 százaléka olvas rendszeresen, azaz legalább hetente többször. 19 százalékuk egy politikai napilapot olvas, és mindössze 4 százalék azok aránya, akik több országos terjesztésű politikai napilapot is rendszeresen olvasnak.
Ha a Metrót és a megyei lapot is nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy a felvételizni szándékozó középiskolások fele tekinthető rendszeres napilapolvasónak. A fiúk kezében nagyobb valószínűséggel láthatunk újságot, mint a lányok kezében, és a megyeszékhelyeken élő középiskolások olvasnak a legrendszeresebben napilapot. Ez azonban elsősorban a megyei lapot jelenti. Az országos terjesztésű politikai napilapok rendszeres olvasóinak arányában nincsenek lakóhelyi különbségek.